Stávající uživatelé se nás velmi často dotazují, zda existuje jednoduchá cesta pro automatické generování výkresových podkladů z 3D modelu SketchUp. V prvním okamžiku vždy doporučuji modul LayOut, kde jsou k dispozici pokročilé nástroje (kótování, možnost šrafování, typy čar, nastavení popisového a odkazového textu a mnoho dalšího) pro tento zamýšlený cíl. Zde jsou požadavky na přípravu 3D modelu v samotném SketchUpu a ta nebývá snadná, ani rychlá. Jedná se zejména o rozčlenění geometrie, jednotlivých částí do hladin a dále vytvoření pohledů prostřednictvím sketchupových Scén.
Jak vše zjednodušit a automatizovat? Odpovědí může být plugin CADup od programátora, který tvoří/programuje pod jménem TIG. Opět u tohoto producenta skvělých sketchupových pluginů upozorním na velmi rozsáhlou knihovnu dalších užitečných rozšíření…
Dnes tedy o pluginu CADup.
Instalaci ve formátu RBZ, lze zdarma stáhnout ze známého serveru SketchUcation.
(https://sketchucation.com/pluginstore?listtype=1&author=0&category=0&search=cadup&submit=%3F)
Z důvodu absence tohoto rozšíření na Extension Warehouse, je nutné instalaci provést ručně, prostřednictvím dialogového okna Manažer pluginů. Po úspěšné instalaci se objeví nová položka v hlavním menu Nástroje – CADup.
Jak na to?
Na samém počátku musíme optimalizovat 3D model. Plugin umí pracovat pouze se skupinou, případě s komponentou. Skupina/komponenta nesmí obsahovat žádné podskupiny. Pokud máte model správně členěn do mnoha samostatných prvků, bude třeba vše zkopírovat a následně rozbít, až bude k dispozici pouze geometrie SketchUp uzavřená do jednoduché skupiny.
Pro správnou orientaci pohledů a řezů je nutné odpovídajícím způsobem zarovnat 3D model vůči globálnímu souřadnicovému systému aplikace – zarovnání vůči osám. Dále je vyžadováno uložení souboru.
Nyní, stačí pouze nástrojem Výběr označit připravenou skupinu/komponentu a v menu Nástroje zvolit CADup.
Podle náročnosti – složitosti modelu začne plugin postupně generovat 2D výkresy. Nejdříve umístí kopii 3D modelu do počátku globálního souřadnicového systému a v jeho okolí postupně rozmístí jednotlivé pohledy a řezy:
Přední pohled
Zadní pohled
Boční levý pohled
Boční pravý pohled
Půdorys
Spodní pohled
Řez boční (pohled z leva a z prava)
Řez podélný (pohled z leva a z prava)
Řez vodorovný (pohled půdorysný a spodní)
Axonometrické pohledy
Projekt je nově členěn do generovaných hladin – celkem sedmi. Získáváte tak možnost vypnout/zapnout viditelnost skrytých hran, popisového textu, případně celé dokumentace. Vše je uzavřeno do komponenty, včetně kopie 3D modelu (nově umístěn do počátku GSS), jednotlivé pohledy a řezy jsou odděleny ve skupinách, uvnitř této komponenty.
Dokumentaci již stačí doplnit o popis a kótované rozměry, případně se přesunou do zmiňovaného modulu LayOut…………
A na samotný závěr Vás opět požádám o vaše zkušenosti, případně o krátkou informaci, zda a jak je Vám tento plugin k užitku 🙂 😎